اینستاگرام اینـسـتـاگرام

به ما بپیوندید

جراح - دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست

مشاوره مـــــشــــاوره

-

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.90 (5 Votes)

اصطلاح سفید کردن که Bleaching و یا Whitening نیز خوانده می شود به دو روش معمولا انجام می گیرد یا در مطب و یا در منزل می باشد.

عمل سفید کردن به کمک ترکیبات شیمیایی غیر آسیب رسان به دندان انجام می پذیرد و یک ماده ای است که عوامل اکسید کننده را آزاد می کند و این ماده به جزء رنگی دندان متصل می شود و منجر به حذف رنگدانه از داخل دندان می گردد. در واقع این ماده رنگ دندان را discoloured می کند. غلظت ماده استفاده کننده در روش سفید کردن در مطب با منزل متفاوت است و معمولا ماده استفاده شده در مطب از غلظت بیشتری برخوردار می باشد . عامل سفید کردن به طور اولیه به نوع رنگدانه ای که حذف می گردد بستگی دارد و مقاوم ترین رنگدانه ها در برابر سفید کردن ، رنگدانه های ناشی از آمالگام می باشند.

رنگدانه ها ماهیت و انواع مختلفی دارند که به طرق مختلف رنگ دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند و این رنگدانه ها ممکن است داخلی ( instrinsic ) و یا خارجی ( extrinsic ) باشند .

انواع بسیاری از مشکلات مربوط به رنگ بد دندان ها موجب تغییر ظاهر دندان ها می شود . علت پدید آمدن این مشکلات متفاوت می باشد بنابراین سرعت یا کارایی روشی که ممکن است این بد رنگی را از بین ببرد ، نیز متفاوت است .

بد رنگی ها ممکن است خارجی ( extrinsic ) یا داخلی ( instrinsic ) باشند . رنگدانه های خارجی همانگونه که از اسمش برمی آید روی سطح دندان قرار دارد و به راحت ترین روش توسط پاک کردن سطوح خارجی دندان برطرف می شوند .

اما رنگدانه های داخلی وارد دندان شده و تنها با عمل سفید کردن می توان به آنها دسترسی داشت و آنها را حذف کرد . رنگدانه های خارجی اگر مدت زمان زیادی روی دندان باقی بمانند و حذف نگردند ، تبدیل به رنگدانه های داخل می شوند . تغییرات رنگ خارجی ممکن است مربوط به بهداشت ضعیف فرد باشد یا خوردن غذاها یا نوشیدنی های رنگی موجب آن شود .

تغییرات رنگ داخلی علتهای متفاوتی دارد ، این علت ها ممکن است به دلیل افزایش سن ، ترک های ریز داخل مینا ، مصرف دارویی هایی مانند تترا سایلکلین ، استفاده مداوم و بیش از اندازه از فلوراید ، بیماری یرقان شدید در طفولیت ، پورفیریا ، پوسیدگی های دندان ، ترمیم های آمالگام ( غیر همرنگ دندان ) نازک شدن لایه مینای دندان و کشیدن سیگار ، پیپ و مصرف دخانیات باشد .

اولین اقدام برای بلیچنگ ( سفید کردن دندان ) این است که علت تغییر رنگ دندان بررسی شود سپس اقدام به درمان کرد . چرا ؟ به علت اینکه برخی رنگدانه ها بسیار راحت تر از بقیه حذف می شوند و برخی حذف مشکل تری خواهند داشت . همچنین ممکن است عمل سفید کردن دندان برای برخی از دندان ها در یک جلسه انجام شود اما برای بعضی دندانهای دیگر نیاز به چند جلسه درمانی وجود دارد . مثلا تغییر رنگ همراه با افزایش سن ، به سرعت به سفید کردن دندان پاسخ می دهند ولی رنگدانه های خاکستری یا آبی ناشی از مصرف تتراسایکلین مقاوم تر هستند و معمولا به راحتی برداشته نمی شوند و فقط روشن تر میشود و به طور کلی جزء سخت ترین و کندترین درمان سفید کردن می باشند .

کاشت ایمپلنت دندانی

کاشت دندان یا ایمپلنت (Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی غیر استفاده از دندان های مصنوعی با آن ظاهر خاصشان نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت ها در فک ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید.

ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوان فک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد.

service-bg
ایمپلنت
کاشت یک دندان

کاشت یک دندان

یک پایه ایمپلنت یک روکش دندانی

کاشت چند دندان ایمپلنت

کاشت چند دندان ایمپلنت

چند پایه ایمپنت و چند روکش دندانی

مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندانی

دست دندان کامل، اوردنچر

کاشت 2 تا 4 پایه ایمپلنت، ثابت کردن دست دندان