اینستاگرام اینـسـتـاگرام

به ما بپیوندید

جراح - دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست

مشاوره مـــــشــــاوره

-

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (3 Votes)

در چند مورد تحلیل استخوان یا همان تخریب استخوان اتفاق می افتد؛ یکی از این موارد تجمع پلاک میکروبی و باقیمانده مواد غذایی بین دندانهاست که در اثر عدم رعایت بهداشت فرد صورت می گیرد.

رعایت بهداشت فردی شامل مسواک زدن دندانها به تعداد دفعاتی که بیمار در طول روز غذا میل می کند می باشد. به عنوان مثال اگر بیمار در طول روز سه مرتبه در صبح، ظهر و شب غذا میل می کند باید سه نوبت نیز مسواک بزند. همچنین نخ دندان نیز در هر 24 ساعت به هنگام پایان شب و قبل از استراحت توصیه می شود. استفاده از دهانشویه نیز هفته ای دو مرتبه در دو نوبت صبح و شب توصیه می گردد.

دیگر از مواردی که منجر به تحلیل استخوان می شود پرکردگی نامناسب یا به اصطلاح overhang بین دندان سالم و ترمیم انجام شده می باشد اورهنگ به این علت ایجاد می گردد که اگر دندان پرکردگی دو سطحی نیازداشته باشد یا اصطلاحاً پرکردگی 2 CL، داندانپزشک ناگزیر به استفاده از یک نوار برای ایجاد تماس Contact بین ترمیم و دندان مورد نظر می باشد که اصطلاحاً به این نوار، ماتریکس گفته می شود. در صورتی که بین نوار ماتریکس و دندان کناری از وج استفاده نگردد یا وج به صورت نامناسب گذاشته شود منجر به ایجاد اورهنگ می‌گردد. در این صورت نیز در صورت تجمع مواد غذایی زیر اورهنگ، التهاب لثه و استخوان و در نهایت تحلیل استخوان اتفاق می افتد.

همچنین در صورتی که بین دو دندان، تماس مناسب برقرار نباشد و ترمیم ها از دندان یا از یکدیگر فاصله داشته باشند مرتبا آنجا گیر غذایی اتفاق افتاده و در اثر التهابات ایجاد شده تحلیل استخوان اتفاق می افتد.

راه درمان تحلیل استخوان:

راه درمان تحلیل استخوان اگر به صورت کم باشد و قابل بازسازی باشد که امروزه تقریباً تمامی تحلیلهای استخوانی با روشهای پیشرفته و جدید قابل درمان می باشد. به صورت block استخوانی، قراردادن پودر استخوان، پیوند استخوان با کمک قطعات استخوانی از لگن ، قفسه سینه (دنده ها) ، راموس ، فک و ... می باشد.

bone lossتحلیل استخوان و استفاده از پودر استخوان و ممبران
Analysis of the maxillary sinus

تحلیل سینوس ماگزیلاری

پیامدهای بی دندانی روی ساختارهای استخوانی

استخوان پایه (بازال) ساختار استخوان دندانی را شکل می دهد وهر زمانی که عملکرد استخوان تغییر کند، تغییری قطعی در ساختار داخلی ونمای خارجی استخوان روی می دهد.

استخوان نیازمند تحریک است تا شکل وتراکم (راسیته ) خود را حفظ کند.

اعمال 4% کشش (strain ) به سیستم اسکلتی باعث حفظ استخوان شده وبه تعادل میان تحلیل وشکل گیری کمک خواهد کرد دندانها نیروی فشاری وکششی را به استخوان اطراف منتقل می کنند.

وقتی دندانی از دست می رود فقدان تحریک استخوان باقیمانده باعث کاهش تراکم استخوان وترابکول ها در آن منطقه می شود وعرض خارجی سپس ارتفاع حجم استخوان ازدست می رود .

طی نخستین سال ازدست رفتن دندان 25% کاهش عرض وبه طور کلی 4 میلی متر کاهش در ارتفاع بدنبال استفاده فوری از یک پروتز متحرک کامل ایجاد می گردد.

بی دندانی یک اتفاق طبیعی ومبتنی برسلامت در جمعیت بزرگسال نیست. میانگین بی دندانی کامل در دنیا 20% ودرسن 60 سالگی است. این وضعیت اغلب در نتیجه کشیده شدن مداوم دندان ها به دلیل فرایندهای پاتولوژیک پوسیدگی دندان ، بیماریهای پریودنتال یا به عنوان روشی برای کاهش هزینه های درمانهای دندانپزشکی اتفاق می افتد.

یک پروتز متحرک ( کامل یا پارسیل ) باعث تحریک وحفظ استخوان نمی شود ، در عوض باعث تشدید وتسریع تحلیل استخوان می شود نیروهای ناشی ازجویدن صرفا به سطح استخوان منتقل می شود نه به تمام حجم استخوان . درنتیجه جریان خون کاهش پیدا کرده وکاهش حجم کلی استخوان اتفاق می افتد.

میزان ومقدار تحلیل استخوان ممکن است بامواردی نظیر جنس ، هورمون، متابولیسم ، عادات ، پارافانکشنال وپروتزهایی با تطابق ضعیف تحت تاثیر قرار می گیرد.

تحلیل استخوان وقتی تشدید می شود که بیمار از پروتزمتکی به بافت نرم با تطابق ضعیف استفاده کند ( تصویر ص 20)

تحلیل استخوان ابتدا باعث کاهش عرض استخوان می شود ریج باقیمانده گاهی باعث ناراحتی می شود وقتی که بافت نرم پوشاننده تحت نیروی الکوزالی قرار گیرد. تحلیل استخوان بدون اینکه بیمار اطلاع داشته باشد ادامه دارد به خاطر اینکه بیماران در ویزیتهای عادی خود مراجعه نمی کنند وچند سال بعد برمی گردند وقتی که دندانهای مصنوعی (دنچر) آنها ساییده شده واینکه دیگر قابل تحمل واستفاده نیست .

پیامدهای از دست رفتن بافت نرم بیماران بی دندانی

به دنبال کاهش عرض وارتفاع استخوان ، ضخامت لثه چسبیده هم به تدریج کاهش می یابد معمولا یک لایه بسیار نازک بافت چسبنده روی مندیل به شدت آتروفیک را می پوشاند یا اینکه امکان دارد همین بافت نازک هم وجود نداشته باشد افزایش نواحی که لثه غیر کراتینه دارند باعث تشدید سایش به وسیله پروتز روی آن می شود بیماریهای فشار خون ، دیابت ، انمی واختلالات تغذیه ای تاثیر زیانباری روی گردش خون وکیفیت بافت نرم زیر پروتز متحرک خواهند داشت .

این اختلالات باعث کاهش انتشار اکسیژن به سلولهای بازال اپیتلیوم می شود .درنتیجه شکل گیری سلولها در لایه بازال کندشده وضخامت سطحی به تدریج کاهش می یابد وباعث ایجاد نقاط زخمی وناراحتی در استفاده از پروتز می شود.

زبان در بیماران بی دندان بزرگ می شود تا فضایی را جبران کند که قبلا توسط دندانها اشغال می شد .

این حرکت باعث محدودیت حرکت پروتز می شود ودر نتیجه پروتز کاهش می یابد وکنترل عصبی عضلانی را نیز در نگهداری وجویدن به وسیله پروتز متحرک کاهش می دهد .

پیامدهای بی دندانی روی استیتک (زیبایی)

تغییرات درصورت که به طورطبیعی در ارتباط با روند پیری اتفاق می افتند ممکن است با ازدست دادن دندانها تسریع وتشدید شود.

اتفاقاتی که به دنبال از دست دادن استخوان فک رخ می دهد شامل کاهش ارتفاع صورت می باشد که بدنبال کلاپس ارتفاع عمودی تغییرات فراوان را شامل می شود.

خطوط عمودی لب وصورت عمیق می شود . چانه به سمت جلو می چرخد که به علت کاهش شدید ارتفاع( الکوژن )ناشی از دست رفتن دندانها می باشد این پدیده باعث می گردد زاویه افقی گوشه های لب بیمار کاهش می یابد (بیمار ظاهر ی غمگین می یابد)

درافرادی با صورت کوتاه ، تشدید نیروهای جویدن، تحلیل شدیدتر استخوان وتغییرات شدیدتر صورت باعث افزایش ناراحتی آنها خواهد شد .(تصویر ص 24)

خط لبخند معکوس می شود ، زاویه بین بینی وصورت کوچکتر می شود (تندتر می شود)

خط خارجی لب (بردرورمیکیون )نازک شده وگونه ها گود می شود( تصاویرسایت)

نکته بسیار مهم : خانمها از دو روش برای منحنی کردن این ظاهر نازیبا وناخوشایند نیز استفاده می کنند 1- یااینکه اصلا رژلب نمی زنند واز حداقل آرایش استفاده می کنند تا بدین ترتیب توجه کمتری متوجه این نواحی صورت شود یا اینکه رژلب را روی پوست وبالاتر از ورمیلیون لب مورد استفاده قرار می دهند تا لبها پر وحجیم تر به نظر برسد. اما تمام این تغیرات باعث می شود که بینی بزرگتر از زمانی به نظر برسد که لبها ساپورت کافی داشته باشند (تصویر25) طول لب بالا نیز بالطبع افزایش می یابد که در حالت استراحت ولبخند کمتر دیده می شود .

میزایای ایمپلنت تک دندان

1- میزان موفقیت بالا (بالای 98% در 10 سال )

2- کاهش احتمال پوسیدگی دندانهای مجاور

3- کاهش ریسک مشکلات اندودنتیک دندانهای مجاور

4- افزایش تمیز کردن سطوح پورگزیمال دندان مجاور

5- افزایش زیبایی دندانهای مجاور

6- افزایش حفظ استخوان ناحیه بدون دندان

7- کاهش حساسیت تماس یا سرما در دندانهای مجاور

8- مزایای مجاور

9- کاهش از دست رفتن دندان پایه

بی دندانی تک دندان

شایعترین دندانهایی که از دست می روند خصوصا در افراد مسن ، معمولا دندان مولر اول (اولین دندان آسیا) می باشد .

یعنی بیشترین تک دندانی در قسمت خلف دهان بروز می یابد. موله های اول نخستین دندانهایی هستند که در دهان ظاهر می شود ومتاسفانه گاهی اولین دندانهایی هم هستند که در لثه پوسیدگی ، شکست درمان اندو ویا فرکچه (شکستن طولی یا عمودی دندان) از دست می روند .

مولرهای اول دندانهای مهمی برای حفظ شکل قوس فکی وروابط صحیح الکوزالی هستند. اگر دندانی ورکش شود خطراتی را در دراز مدت در پی دارد که اصلی ترین دلیل شکستگی روکش پوسیدگی بدنبال درمان اندونتیکس است.

مشکلاتی که در پی کشیدن یک دندان بوجود می آید به این شرح می باشد.

1- دندان مقابل دندان کشیده شده به سمت فضای خالی (دندان کشیده شده ) حرکت می کند.

2- دندانهای دو سمت دندان کشیده شده  به سمت فضای خالی ( هم از سمت فریال وهم دیتال ) دندان کشیده شده حرکت می کند .

3- فضای خالی دندان کشیده شده بعد از مدتی از دست می رود . کمبود فضا بوجود می آید که مشکلاتی را برای جایگزینی دندان کشیده شده ایجاد می کند چه در جایگزینی ایمپلنت ، چه پروتز ثابت چه پروتز متحرک )

مراحل جایگزینی بی دندانی تک دندان

اولین دلیل برای پیشنهاد یک درمان ، مدت زمان درمان یا دشواری آن نباید باشد بلکه در عرض بهترین راه حل بلند مدت ممکن باید برای هر بیمار در نظرگرفته شود . یکی از انتخابها پروتز ثابت جهت جایگزینی بی دندانی تک دندان است . یعنی یک (FDP) پروتز ثابت شده واحدی است (شکل   ) این دستور پیشین در مدت 7 تا 10 روز ساخته می شود وکانتور ، راحتی ، فانکشن زیبایی ، صحبت کردن وسلامت بیمار را می توان تامین کرد ملاحضات بافت نرم وسخت کمترین حد ممکن در محل از دست رفتن دندان است .

این درمان عوارضی هم دارد که شامل تراش دندان سالم دو سمت دندان کشیده شده است عارضه دیگر نیاز به اندو (عصب کشی ) دندانه های پایه بیج سه واحدی در درازمدت تحلیل استخوان وکاهش بافت چسبنده فضای کشیده شده عارضه دیگر انجام این درمان است .

پروتز متحرک انتخاب دیگر ما میباشد . این پروتز همانگونه از نامش پیداست ، باید در حلول روز چند ساعتی برداشته شود چرا که نیاز به استراحت بافت نرم وسخت زیرین پروتز می باشد .بعلت متحرک بودن باید از دندانهای مجاور دندان کشیده شده برای گیر وساپورت بهتر پروتز متحرک استفاده کرد. تجمع مواد غذایی زیر پلاک وبوی بد بدنبال آن از عوارض دیگر پلاک متحرک می باشد .

این درمان یکی از غیر قابل قبولترین درمانهای جایگزینی دندان از دست رفته است بطوریکه نیمی از بیمارانی که از پروتز پارسیل استفاده می کنند بدون آن بهتر غذا می خورند. ماندگاری کوتاه مدت (ماگزیمم 6 سال ) یکی دیگر از معایب این درمان است. لقی دندانهای پایه به علت استفاد به عنوان بازدهی پلاک متحرک (شکل ) ، اختلال در تکلم، اختلال در حس چشایی ونارضایتی هنگام استفاده معایب دیگر استفاده از آن می باشد . تحلیل استخوان در ناحیه پروتز متحرک بیشتر می باشد . از دست رفتن زود هنگام دندانهای پایه که در بالا اشاره شد در طی 5 سال 23% ، 8سال 38% و 10 سال 44% میباشد.

انتخاب بعدی ودرواقع بهترین انتخاب ، ایمپلنت دندانی است اصلی ترین دلیل ماندگاری دراز مدت ایمپلنت می باشد ومیزان موفقیت 97% یا بالاتر می باشد مزیت قابل توجه دیگر ، از دست نرفتن دندانهای مجاور ایمپلنت می باشد که مزیت قابل اعتنایی است . مزایای ایمپلنت تک دندانی در جدول زیر اشاره شده است.

کاشت ایمپلنت دندانی

کاشت دندان یا ایمپلنت (Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی غیر استفاده از دندان های مصنوعی با آن ظاهر خاصشان نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت ها در فک ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید.

ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوان فک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد.

service-bg
ایمپلنت
کاشت یک دندان

کاشت یک دندان

یک پایه ایمپلنت یک روکش دندانی

کاشت چند دندان ایمپلنت

کاشت چند دندان ایمپلنت

چند پایه ایمپنت و چند روکش دندانی

مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندانی

دست دندان کامل، اوردنچر

کاشت 2 تا 4 پایه ایمپلنت، ثابت کردن دست دندان