اینستاگرام اینـسـتـاگرام

به ما بپیوندید

جراح - دندانپزشک، ایمپلنتولوژیست

مشاوره مـــــشــــاوره

-

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (5 Votes)

هنگامی که یک دندان خلفی از بین می رود، درمان جایگزین ایمپلنت دندانی می باشد .

در گذشته هنگامی که بیمار دندان خود را از دست می داد دندانپزشکان به او توصیه می کردند ، از پروتز ثابت 3 واحدی استفاده کند و این مسئله شاید در بسیاری از موارد به بیمار تحمیل می گردید اما بیمارانی هم بودند که احساس می کردند بجای تراش دادن دندانهای کناری یک فضای خالی ، از ایمپلنت دندانی باید استفاده کنند و این درمان طبیعی ترین روش جایگزین تک دندان می باشد ، علت اینکه به بیمار توصیه می شد از پروتز ثابت استفاده کند این بود که نسبت به درمان ایمپلنت دندانی ، زمان کمتری صرف می شد ، هزینه های درمان پایین تر بود ، کار درمانی برای دندانپزشک راحت تر بود و حساسیت تکنیکی کار هم به مراتب پایین تر بود . باید در نظر داشت که همیشه بهترین درمان بر مبنای ماندگاری دراز مدت درمان مدنظر قرار گیرد و نه دشواری درمان یا مدت تحویل کار نهایی به بیمار .

در تمامی گزارشهای از سال 1993 تاکنون ، میزان ماندگاری ایمپلنت دندانی نسبت به تمام روشهای درمانی بسیار بالاب بوده است . میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ( تک دندان ) بالاتر از 97 % گزارش شده است . برای دندانهای خلفی میزان موفقیت دندانی 6/94 تا 100 % از یک تا 15 سال گزارش شده است .

علت دیگر استفاده از ایمپلنت دندانی این است که شکست پروتز ثابت در عرض چند سال اول 20 % بوده و انتظار می رود این رقم در عرض 10 سال به 50 % برسد . مزیت بسیار مهم دیگر این است که در هیچ گزارشی اشاره ای به از دست رفتن دندان مجاور نشده است که مزیت قابل اعتنایی است .

چرا ایمپلنت تک دندانی

علیرغم وجود برخی محدودیت ها و چالش های بالینی ایمپلنت تک دندانی ، درمانی می باشد که از هر دو جنبه سلامتی و ارزش روانی برای بیمار در سطح بالایی قرار دارد . زمانیکه بیمار تمایلی ندارد تا دندانهای مجاور دندانی که کشیده شده است ، برای ساخت پروتز ثابت 3 واحدی تراش داده شود ، یک ایمپلنت تک دندانی خلفی راه حل بسیار مناسبی خواهد بود .ایمپلنت دندانی مزیت های فراوانی برای بیمار دارد از جمله اینکه نیاز به تراش دندانهای مجاور فضای ببین دندانی از بین می رود و در این صورت دیگر دندانهای کناری دچار پوسیدگی نمی شود . موفقیت درمان بسیار بالاست ( بالای 98 % در 10 سال ) ، به دلیل عدم تراش دندانهای کناری ، احتمال بروز مشکلات اندو ( درگیری عصب ) کاهش قابل ملاحظه ای می یابد . به راحتی می توان از نخ دندان برای پاکیزگی و تمیز کردن سطوح مجاور ایمپلنت استفاده کرد . زیبایی دندانهای کناری حفظ می گردد . استخوان ناحیه دندان از دست رفته حفظ شده و دندانهای کناری به دلیل عدم تراش ، حساسیت به گرما و سرما پیدا نمی کنند .

به مزیت ارزش روانی برای بیمار اشاره شد . اهمیت این ارزش وقتی بیشتر آشکار می شود که دندانی به طور مادرزادی وجود ندارد یا دندان بعد از روکش شدن از بین می رود که در این صورت با گذاشتن ایمپلنت دندانی بیمار به آرامش روانی دست می یابد .

مزیت های گفته شده فوق برای حفظ سلامتی لثه ای دندانهای کناری و همچنین حفظ قوس فکی بیمار اهمیت فراوان دارد و پیشنهاد ارائه درمان ایمپلنت دندان را به درمان انتخابی دندانپزشک و بیمار تبدیل کرده است اگر از نظر اقتصادی نیز بررسی شود ، تخمین زده می شود که هزینه روکش دندان اگر به طور متوسط 500000 تومان در نظر گرفته شود در طول عمرش 24 برابر آن باید صرف تعمیر و یا تعویض و جایگزینی آن نمود با این فرض که بیمار حدود 20 سال سن دارد . بنابراین استفاده از ایمپلنت دندان فقط در ابتدا شاید بسیار پر هزینه باشد . اما پس از گذشت چند سال ، برای بیمار هزینه ایمپلنت دندان توجیه پذیر می باشد چرا که نیاز به جایگزینی پروتز ثابت نمی باشد و این امر سود مالی بیشتری برای بیمار به همراه دارد .

کاشت ایمپلنت دندانی

کاشت دندان یا ایمپلنت (Implant) بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. شاید برای بسیاری از ما حتی تصور عارضه ای به نام بی دندانی سخت باشد ولی متاسفانه به دلایل زیادی این احتمال وجود دارد که یک یا چند دندان خود را از دست بدهیم. تاچند دهه پیش اگر چنین اتفاقی می افتاد هیچ راهی غیر استفاده از دندان های مصنوعی با آن ظاهر خاصشان نبود ولی خوشبختانه، هم اکنون قراردادن ایمپلنت ها در فک ساده است و ناراحتی خاصی را به دنبال ندارد و تا پایان عمر می تواند نقش دندان واقعی را ایفا نماید.

ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی شود. پایه ی ایمپلنت همانند ریشه ی دندان طبیعی داخل استخوان فک قرار می گیرد و بنابراین تحلیل استخوان در طولانی مدت دیده نمی شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد.

service-bg
ایمپلنت
کاشت یک دندان

کاشت یک دندان

یک پایه ایمپلنت یک روکش دندانی

کاشت چند دندان ایمپلنت

کاشت چند دندان ایمپلنت

چند پایه ایمپنت و چند روکش دندانی

مراقبت بعد از کاشت ایمپلنت دندانی

دست دندان کامل، اوردنچر

کاشت 2 تا 4 پایه ایمپلنت، ثابت کردن دست دندان